Lördagen den 11 september är det dags igen. För Kulturnatten! Och i år är det storsatsning på… toaletter. Dessa ska nämligen, till skillnad från tidigare, ställas fram mitt på gågatan. Det handlar om ”En tryggare stad”.
Den första Kulturnatten arrangerades 1989. Då hade den 37 arrangörer som presenterade 96 program på några få ställen i Uppsala. I år är det 342 arrangemang…
Självklart har jag valt ut några russin ur Kulturkakan! Här kommer de:
- Kriminella insekter. Biotopia, klockan 11 – 22. Mellan klockan 19 och 22: Leta efter insekterna som leder till ett lik…
- Tropiska kulturväxter och nattblommande Victorianäckros. Tropiska växthuset, Botaniska trädgården, klockan 17 – 20.
- Fotografen Jonas Lindells bilder ställs ut. Galleri London, Fyristorg, klockan 18 – 22.
- Vi har Tourette. Se filmen om sex personer, i olika åldrar, med Tourette. Infoteket, Kungsgärdets sjukhus, S:t Johannesgatan 28 D, klockan 15, 16 och 17.
- Till 150 års-minnet av Gustaf Frödings födelse. Medicinhistoriska museet, Eva Lagerwalls väg 8 och 10, klockan 15 – 18.
- Eldspel med Riddarsällskapet Celeres Nordica, hästar och gycklare. Odinslund, klockan 19.30.
- Klubbkulturnatt. Orange, Svartbäcksgatan 29, klockan 21 – 2.
- Drabbande läsning med Bengt Gustafsson, Lisa Irenius, Alexandra Wattman, Dag Thelander, Magnus Alkarp och Lena Redin. Stadsbiblioteket, Svartbäcksgatan 17, klockan 20.30 – 22.
- Bokbord. Svartbäcksgatan, utanför Stadsbiblioteket. Klockan 10 – 23 Antikvariat Röda rummet, klockan 14 – 23 Stadsbiblioteket, klockan 18 – 22 Syndikalisterna.
- Spökvandringar. Uppsala slott, Vasaborgen, klockan 20, 21, 22. OBS! Från sju år och entré 50 kronor.
- Smaka etiopisk/eritreansk mat lagad av kokboksförfattaren Gennet Awalom. Världsbutiken Globalen, Sysslomansgatan 2, från klockan 13 och tills maten är slut… En liten avgift för maten tas ut!
Aaaaooouuuuaaaah. Låter ljuvligt alltihop! Vi har vår kulturnatt veckan efter, när stora flyttlasset ska gå. Jag funderar på om vi inte ska flytta ut flyttfesten på stan – kulturnatten ska man bara inte missa.
Jag tycker att det är jättemysigt med kulturnatt, frågan är bara hur jag fixar det i år… Eller om.
Oj oj, så ni har liksom inte flyttat in än! Så spännade, då har ni… lite mycket nu, alltså… 😉
Vi flyttar ”på riktigt” om två veckor, innan dess tänkte vi försöka renovera allt vi kan och orkar (och åka iväg med fylld bil varje gång, för att inte ännu en gång luras till att tänka ”i skåpen har vi ju inte så mycket, det tar vi på slutet” ;)) för att slippa få alla nymålade ytor lite chict pälsiga. Å andra sidan så kanske de ohängda pälsbollarna skulle lugna sig lite om de blev fulla av torkande färg. ”Men… varför har du suttit still där i tre dagar??” :-O 😀
Om vi är i din trakt och du fortfarande är sjuktrött, får jag dra runt dig i rullstol på kulturisen då? Så kan vi köra över folks hälsenor och allt annat som jag alltid velat göra? Fästmön kanske kan leasa en från jobbet.
Smart att försöka renovera så mycket som möjligt innan flyttten!
Jag vet inte hur det blir på Kulturnatten, men är det bra väder och orken finns vill jag självklart ta en titt. Beror lite på vad Fästmön vill också.
Tofflan, bara en liten kram!
Jag är lite låg för tillfället. Har en dotter som är manodepressiv, och just nu mår hon sämre än någonsin. Och när hon mår dåligt, mår jag också dåligt.
Dessutom har jag drabbats avsömnsjukan, kan banne mig sova dygnet runt – och ändå känner jag mig inte utsövd. Det är väl kroppens sätt att säga ifrån.
Men även om jag inte hör av mig till Dig, så ska Du veta att jag tänker på Dig. Och jag läser Din blogg, men orkar inte alltid skriva någon kommentar.
Puss och kram till Dig och Anna!
Biba
Tack för kramen och vänliga ord! Ibland måste man prioritera sig själv och familjen – det är ungefär så långt min ork har räckt. Jag har inte haft kontakt med nån annan på den här veckan jag har varit hemma – inte i telefon eller besök, i vart fall. Mejl och sms och bloggen är praktiska kanaler – man skriver när man orkar.
Du ska vara rädd om dig och lyssna på vad din kropp säger! Jag läser hos dig varje dag också, men kommenterar inte alltid heller.
Många kramar!