En är rättsläkare, en annan yogainstruktör OCH värdinna på Middagsmord, en tredje är före detta balettdansös… Och så finns det ett par med journalister. Dessa är några av höstens författardebutanter som jag läser om i en artikel i Svenska Dagbladet idag.
Det är ju alltid spännande att kolla in författardebutanter, såna som för första gången får publicera sig. Alltid spännande att läsa och gissa vem det kommer att gå bra för och vem som nog inte ger ut nån mer bok.
Svenska Dagbladet har träffat fem av höstens debutanter och ger några korta skissdrag av dem på sin hemsida. Här kommer ett kort referat:
Therese Bohman, född 1978. Debuterar med boken Den drunknade. Är redaktör och skriver själv i kvällstidningar och i tidskrifter, ofta bokrecensioner. Som så många andra författare har hon gått skrivarkurs samt läst litteraturvetenskap. Debutboken handlar bland annat om författarskap, om destruktiv kärlek, vilsenhet och skuldkänslor.
Elias Palm, född 1976. Debuterar med boken Corpus Delicti, första delen av en deckartrilogi. Jobbar som rättsläkare. Debutboken har en kvinnlig rättsläkare i huvudrollen. Boken har redan sålts till både Danmark och Norge.
Jag älskar verkligen böcker! Och här, på varuhusens pockethyllor, kanske de fem debutanternas böcker hamnar så småningom.
Morgan Larsson, född 1970. Debuterar med boken Radhusdisco. Författaren jobbar som programledare på P3. Debutboken är en uppväxtskildring, men ingen uppgörelse med varken familj eller småstaden. En fortsättning planeras.
Josefine Sundström. Debuterar med boken Vinteräpplen. Har bland annat varit balettdansös, redaktör och programledare för musikprogram på TV. Debutboken kan klassas som arbetarlitteratur och handlar om en plågsam fattigdom i finska Österbotten.
Josefin Palmgren, född 1989. Debuterar med boken Engångsligg. Pluggar litteraturvetenskap, är yogainstruktör och värdinna på eventföretaget Middagsmord. Författaren gillar att förvirra folk så att de inte vet om hon har skrivit ”prettofragmentariskt” eller chick lit…
Samtliga författare låter som om de bjuder på spännande böcker, om än i olika genrer!
Alltså, jag har inte riktigt hängt med på sista tiden, men håller tummarna för dig på måndag. Den Onda Lårkan har satt sin sista potatis!
Kram!
Onda Lårkan är lika envis som jag och har nu krupit ner i vaden. Men det går säkert bra på måndag!
Tack för din vänlighet!
Kram!
Å vad man blir sugen på att läsa! jag vill läsa ”radhusdisco” nu!!!
Eller hur?! 😀