Kvällens Antikrundan på SvT 1 gick från skånska Höganäs. Och naturligtvis var keramiken ett av huvudämnena för programmet!
Joakim Bengtsson, en av Antikrundans experter, visade sig vara Höganässamlare. Här med sin bruna kollektion. Bilden är lånad från SvT:s hemsida.
Det var otroligt häftigt att se den 84-åriga formgiverskan Signe Persson-Melin fortfarande dreja en tekanna! Roligt var det också att få gå med på museum och se Signe Persson-Melins verk ”tillsammans” med henne själv! Där fanns allt från sillburkar till bestick!
Programmets andra höjdpunkter var det fina skåpet med 1700-tals-speglar som en äldre dam kom med – ett skåp hon köpt för 150 kronor och som nu värderades en bit högre. Vidare ett annat fint skåp i päronträ med en underbar historia som kopplade ihop två familjer, galjonsfiguren från ett ryskt skepp, tyvärr restaurerad lite för hårdhänt men ändå värderad till mellan 30 000 och 40 ooo kronor. Kanske roligast av allt var den danska damen som kom med ett uppläggningsfat på vilket hon brukade servera lax. Fatet konstaterades vara George Jensen och värderades till 200 000 kronor. Urhäftigt!
Jag har en tekanna som Signe Persson-Melin har gjort . Har den som vattenkanna på landet . Ska rädda den när jag åker ut nästa gång 🙂
He he, det ska du nog göra! 😛 Eller vem vet… Om du går och vattnar med den kanske det växer upp guldtior…
ja det är sånt som är extra roligt att se
VAD menar du är extra roligt att se?? Laxfatet? DET tyckte jag var så häftigt och tanten hade INTE väntat sig det värdet! 😀