• Hem
  • CV
  • Inköpslista – böcker
  • UN
  • Ego
  • Metropolen Byhålan
  • Läser och läst!
  • Döskallelistan

Tofflan – en tragisk komedi

Livet är svart djupt nere i näbbstöveln

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« Måndagsmummel
Tack, lokalblaskan och Lisa Irenius… »

Skvaller på jobbet – gott eller ont?

30 november 2009 av Tofflan


Skvaller har en negativ klang, men kan faktiskt fylla en viktig funktion på jobbet som informell informationsspridning. Detta framgår av en artikel signerad Tina Lövrander i morgonens lokalblaska.

Enligt artikeln kan även den illvilliga sortens skvaller fylla en funktion på jobbet. Och vänligt skvaller kan vara ett äkta intresse för medmänniskorna. Men det finns en gräns, menar professor emerita i kommunikation vid Linköpings universitet, Viveka Adelswärd. Den som skvallrar elakt om nån brukar göra det för att framhäva sin egen förträfflighet och sånt borde en bra chef ta hand om, anser Viveka Adelswärd, som skrivit flera böcker om skvaller.

Men en viss sorts skvaller på jobbet är ofta bra, menar Adelswärd, eftersom det innebär en informell informationsspridning som får folk att känna sig delaktiga. Skvaller får ett större flöde där det finns tid för struntprat och där man till exempel äter och fikar tillsammans.

Christer Eldh är etnolog vid Lunds universitet. Han har bland annat undersökt outtalade regler på arbetsplatser och delar in skvallret i fyra olika kategorier:

  • förtal. Detta uppstår när det skurit sig mellan två eller flera medarbetare. Accepteras bara till en viss gräns.
  • kärvänligt skvaller. Förekommer på jobb där man vill varandra väl. Det kan till exempel handla om att man gissar att nån är gravid. Kan ändå skada människors integritet om det handlar om känslig information.
  • skitprat om en chef som inte vunnit personalens respekt.
  • en besvärlig medarbetare görs till syndabock. Då finns det inga gränser för elaktheterna och personen kan bli utbytt.

De två sista kategorierna uppstår på en arbetsplats där det inte är bra. Elakt skvaller är ett energikrävande och sårande sätt att driva fram förändringar, menar Christer Eldh.

Är det acceptabelt att skvallra? Och i såna fall, vilken typ av skvaller är OK respektive inte OK? Vad tycker du???

Jag tycker att skvaller ska ske öppet, inte bakom ryggen. Det vill säga, man ska kunna diskutera en fråga och en person öppet och tillsammans med den eller de det handlar om. På en arbetsplats ska det vara högt i tak – inom arbetsgruppen. Sen visar man enad front utåt – om det är en arbetsgrupp där sammanhållningen är god. I annat fall klarar man inte detta. Jag tycker inte man ska sprida ”känslig information” om en person – det måste vara upp till personen själv att välja om han eller hon vill berätta och för vem/vilka. Som syndabock på jobbet är det inte heller roligt  när (numera före detta) kompisar sprider information som inte är komplett till grannar, bekanta och ens föredettingar, till exempel.

Dela det här:

  • Tweet
  • Skriv ut
  • E-post

Gilla

Gilla Laddar in …

Relaterade

Publicerat i Diskutabelt, Personligt | 2 kommentarer

2 svar

  1. på 30 november 2009 den 10:17 charlotte

    om man inte kan stå för det som sagts o heller inte törs säga det till den det berör då är det illvilligt skvaller i mina ögon


  2. på 30 november 2009 den 10:29 Tofflan

    Charlotte: Ja jag håller med. Jag tycker att det är bättre att vara öppen om det TILLSAMMANS med personen det handlar om – om det nu är så att man tycker att nån eller nåt som berör nån är så himla intressant att PRATA om!



Kommentarer är stängda.

  • Vem är Tofflan???

    En numera rätt tjock (tant) propagandaminister som sett bättre år. Bitsk och elak och hård mot de hårda, men from som ett lamm mot de snälla. Älskar sin Anna gränslöst, kopiöst, sanslöst, men tveklöst.

    Du får gärna citera mig, men ange källa. Bilder från bloggen får du INTE knycka. Den här bloggen är avslutad. Vill du kontakta mig ändå eller köpa en bild? Skriv en kommentar vid det inlägget så kontaktar jag dig!

    Om du ser annonser här mellan inläggen är det inget som jag har hittat på eller godkänt utan WordPress.com som lägger ut utan mitt medgivande. Sorry!

  • Nytt arbetsliv…

    Nytt jobb, nytt liv09 maj 2016
    Äntligen!!!
  • På LinkedIn

    Visa Ulrika Hurtigs profil på LinkedInGå till Toffelprofilen
  • På Pinterest

    Tofflan på Pinterest
  • Tofflan twittrar

    Mina tweets
  • Statistik!

    Här kan du läsa en årsrapport om den här bloggen.
    https://tofflan.wordpress.com/2015/annual-report/
    (Du får kopiera URL:en och klistra in i adressfältet på din webbläsare.)
    Vill du ha utförligare statistik, mejla mig på
    tofflan(snabel-a)home.se

  • Ämnen

    Allmänt Böcker Diskutabelt Epikuréiskt Familj Film Gult HBTQ Ironi Krämpor Musik Personligt Puckon Radio Stoiskt Trams TV Vänner
  • Senaste inläggen

    • Allting har en ände…
    • Grattis till lilla mamma – och tack för gott skratt!
    • En flaska vin: Boira’ 2014
    • Lördagslåtanden och -göranden – med vissa risker…
    • Dödligt dubbelspel
    • Återkoppling och vidare, upp i ljuset…
    • Bara härligt regn hos mig
    • Inne i djungeln
    • Tunneln i slutet av ljuset
    • Idag är det lön, men inte för alla
  • Mest lästa inlägg

    • Vilket djur är du - på jobbet?
    • Hur avslutar man ett jobbmejl?
    • Morden i Sandhamn
    • Skrevgreppet - behov av kroppskontakt, skydd eller bara egendomligt?
    • Östgötska ord och uttryck: Knuschlig och muschla
  • Senaste kommentarer

    Tofflan om Östgötska ord och uttryck:…
    Arne Bolund om Östgötska ord och uttryck:…
    Tofflan om Vita spår
    fruhatt om Vita spår
    Tofflan om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    Lisa om Allting har en ände…
    Merete om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    etuna1 om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
  • Intressant och relevant

    • Bokbloggar
    • Chokladbloggen
    • Deckarhuset
    • Glömda ord
    • Helds HBT-nyheter
    • Kommunikatörerna på SLU
    • QX
    • Skrivrummet
    • Suicide Zero
    • Uppsalalistan
    • Uppsalanyheter
  • Läsvärt hos andra!

    • Inledningar #5 på Mösstanten
    • Tisdagstrion - Bäst hittills i… på Mösstanten
    • Dubbelsäng i Danmark av Maria… på Lottens Bokblogg
    • Saker som lindrar på Mitt liv
    • Just nu i augusti på BOKHYLLAN I PEPPARKAKSHUSET
  • Knappar och diverse annat av värde

    Twingly BlogRank

    Denna blogg är värd 67 984 kr


    Display Pagerank

    Pinga Frisim

    SvenskaSajter.com - gratis länkkatalog för hemsida & blogg

    Reggad på Commo.se

  • Dagarna

    november 2009
    M T O T F L S
     1
    2345678
    9101112131415
    16171819202122
    23242526272829
    30  
    « Okt   Dec »
  • Arkiv

  • Besökare

    • 1 887 378 hits
  • RSS Twingly-länkare

    • Ett fel har uppstått; flödet är troligen nere. Försök på nytt senare.
  • I can see U!

  • I know where 2 find U2!

    Map IP Address
    Powered byIP2Location.com

WPThemes.


  • Följ Följer
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Gör sällskap med 514 andra följare
    • Har du redan ett WordPress.com-konto? Logga in nu.
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Anpassa
    • Följ Följer
    • Registrera
    • Logga in
    • Kopiera kortlänk
    • Rapportera detta innehåll
    • Visa inlägg i läsare
    • Hantera prenumerationer
    • Minimera detta fält
%d bloggare gillar detta: