• Hem
  • CV
  • Inköpslista – böcker
  • UN
  • Ego
  • Metropolen Byhålan
  • Läser och läst!
  • Döskallelistan

Tofflan – en tragisk komedi

Livet är svart djupt nere i näbbstöveln

Feeds:
Inlägg
Kommentarer
« En tur till Odinsborg
Ifall du undrar… »

Varför kommer man på alla bra svar efteråt?

11 september 2009 av Tofflan


Härom kvällen plingade det på dörren. Ja, kväll och kväll, klockan hade knappt passerat 17.30, bästa sedvanliga matlagningstid, alltså, för den som har familj. Jag har min Fästmö hos mig den här veckan och vi äter gärna lite senare än vi gör när vi har hennes barn. Så ingen fara, jag stod inte och rörde i några grytor.

Misstänksam som jag är mot allt som sker i huset kikade jag genom dörrögat. Såg en tjej och en kille med var sitt block och penna. Tänkte att det kanske gäller den där anmälan om diskriminering mot folkgrupp som inkom om vår bostadsrättsförening strax före sommaren. Det var jag intresserad av att prata om! Så jag öppnade dörren. Tjejen sträckte då fram ett plastkort, som påminde om ett passerkort vid Sjukstugan i backen, men utan foto och sa:

Hej vi kommer från tele2…

Här avbröt jag henne rätt bestämt och sa:

Tack, men jag är inte intresserad!

och så stängde jag min ytterdörr. Två steg och två sekunder senare plingade det på dörren igen. Suckande backade jag och öppnade. Nu var det killen från tele2 som stod ensam utanför och tog till orda:

Ja hej igen, du kanske inte uppfattade det förut, men du har nyligen fått ett brev från oss med ett erbjudande som innebär att du kan sänka dina kostnader.

Jag återupprepade mitt mantra (?) från tidigare och sa, något beskare:

Tack, men jag är inte intresserad!

På min hemtelefon har jag Nix. Jag avskyr direktadresserad reklam som kommer via post och som jag inte har beställt. Den åker i pappersinsamlingen direkt. Ska jag nu drabbas av dörrförsäljare? Är inte naseri ett sedan länge utdött fenomen? Jag vill bara vara ifred från försäljare. Jag vill knappt ha reklam och erbjudanden från företag där jag är kund (och jag är INTE kund hos tele2, tänker inte bli det heller), för jag vill själv ta reda på var jag kan få bäst priser etc. Det gör jag genom regelbundna jämförelser, ofta via företagens hemsidor. Eller så ringer jag runt, till exempel till försäkringsbolag, och tar in offerter. Så snälla låt mig slippa naseri vid min ytterdörr, tack så mycket!

Efteråt kom jag på att hur jag skulle ha svarat killen, för då var jag inte alls särskilt glad. Jag tyckte det var ett väldigt störigt sätt att försöka få mig att köpa en tjänst hos tele2. Jag skulle naturligtvis ha svarat med samma mynt:

Ja hej igen, du kanske inte uppfattade det förut, men jag sa att jag inte var intresserad.

Men så där är det väl jämt att man kommer på alla bra svar efteråt. I vart fall ger jag dörrförsäljning, liksom telefonförsäljning, en fet, svart bak.

Svart bak liten
tele2 och andra företag som ägnar sig åt dörrförsäljning är inte välkomna hos mig.

 

Som grädde på moset har ett annat liknande företag, comhem, börjat skicka mig reklam och även ringa mig. Där är jag dessvärre ”tvångskund” eftersom min bostadsrättsförening har slutit ett avtal med företaget om TV-kanalutbudet till lägenheterna. Jag anser att jag själv inte har slutit nåt avtal med comhem och egentligen inte är kund, men företaget tolkar det som att det är fritt fram att skicka reklam och att ringa. Jag är inte intresserad av comhem. Jag gillar nämligen inte deras affärsmetoder heller. I våras lurade en säljare på en nybliven 18-åring ett abonnemangspaket med avtal bland annat på telefonabonnemang. Detta trots att grabben ifråga inte stod för telefonabonnemanget i lägenheten vars ytterdörr säljaren ringt på. Vidare var det internet och så naturligtvis en box till TVn som ingick i paketet.

Och skulle du ändra dig kan du bara strunta i att hämta ut paketet

sa säljaren.

HA! Det gick ju inte! Jag försökte ringa och häva avtalet genom att låtsas vara killens arga morsa, men se det gick inte! Det skulle sägas upp skriftligen och postas. Med rekommederat brev à över 50 pix. Så gjorde gossens äkta mamma. Trots detta ramlar det in en avi nån vecka senare om att killen har ett paket att hämta. Ett antal mejl och telefonsamtal ytterligare senare lyckades den äkta modern häva avtalet. Så lätt var det. Och hur mycket kostade inte detta i tid och pengar (och ilska som bara skapar badwill)? Hade vi struntat i det hela hade den unge vuxne kunnat få betalningsanmärkning. Och vem vill starta sitt vuxenliv med en sån? Nä, fy skäms för comhems affärsmetoder också!

Svart bak liten
Även comhem får en svart röv i kväll, jag känner mig extra generös med sådana just nu.

Dela det här:

  • Tweet
  • Skriv ut
  • E-post

Gilla

Gilla Laddar in …

Relaterade

Publicerat i Diskutabelt, Familj, Personligt, Trams | 8 kommentarer

8 svar

  1. på 12 september 2009 den 07:49 charlotte

    det värsta är telefonförsäljare som bara lägger på luren när man inte vill ha nåt


  2. på 12 september 2009 den 08:09 charlotte

    haha vad rolig du är.. vart lite inspirerad av ditt inlägg om dörrförsäljare


  3. på 12 september 2009 den 09:12 Tofflan

    Charlotte: Såna har jag inte råkat ut för, det var ett nytt fenomen! Fast jag brukar vara rätt snabb att lägga på själv, så… En annan irriterande grej är när försäljare ringer upp flera samtidigt. Då kan man stå där och skrika HALLÅ! i en tyst lur – för nån annan hann svara först. Skitirriterande!!! Kul att jag kan inspirera! 😛


  4. på 12 september 2009 den 13:52 Anna-Karin Granberg

    Jag hade bredband från comfel i flera år, detta var innan det fanns mobilt bredband så man kunde inte välja. I alla undersökningar får de sämst betyg, för täckning, funktion, support och inte minst för försäljningsmetoder. De skulle få en svart bak av mig med om jag hade några svarta jeans som dög. 😀


  5. på 12 september 2009 den 14:15 Tofflan

    Anna-Karin: Kan du inte fota nån grannes svarta bak eller din katts svarta bak? Bara ett tipstips. *skämtar* Comfel var en bra felskrivning. De irriterar mig punkt slut! Mitt ex fick faktura från dem flera veckor innan de levererat grejorna. Sen fick hon det inte att funka o ville inte betala o det var världens tjafs. De är för stora, helt enkelt. Skitattityd har de. BUUUUUUUUUU!


  6. på 12 september 2009 den 15:50 Anna-Karin Granberg

    Ja det är konstigt att trots all dålig publicitet och all besk kritik från PTS så tycker de att de gör ett bra jobb.
    (Jeansen duger nog, det är vintage 501:or från 1993, det är min r*v som för tillfället är för bred för dem. 😀 !)


  7. på 12 september 2009 den 16:51 Tofflan

    Anna-Karin: Självinsiktsbrist? Aj då! Du får prova nån r*vminskningsmaskin kanske, man har ju sett bilder på såna i gamla tidningar, så kanske du kommer i jeansen?


  8. på 12 september 2009 den 20:53 Anna-Karin Granberg

    Nääh, jag vill ha min r*v kvar! Man sitter så mjukt. Den svarta bakens dissning är ditt eget signum, som Zorros märke fast bättre! Jag får hitta på nåt eget. 😉



Kommentarer är stängda.

  • Vem är Tofflan???

    En numera rätt tjock (tant) propagandaminister som sett bättre år. Bitsk och elak och hård mot de hårda, men from som ett lamm mot de snälla. Älskar sin Anna gränslöst, kopiöst, sanslöst, men tveklöst.

    Du får gärna citera mig, men ange källa. Bilder från bloggen får du INTE knycka. Den här bloggen är avslutad. Vill du kontakta mig ändå eller köpa en bild? Skriv en kommentar vid det inlägget så kontaktar jag dig!

    Om du ser annonser här mellan inläggen är det inget som jag har hittat på eller godkänt utan WordPress.com som lägger ut utan mitt medgivande. Sorry!

  • Nytt arbetsliv…

    Nytt jobb, nytt liv09 maj 2016
    Äntligen!!!
  • På LinkedIn

    Visa Ulrika Hurtigs profil på LinkedInGå till Toffelprofilen
  • På Pinterest

    Tofflan på Pinterest
  • Tofflan twittrar

    Mina tweets
  • Statistik!

    Här kan du läsa en årsrapport om den här bloggen.
    https://tofflan.wordpress.com/2015/annual-report/
    (Du får kopiera URL:en och klistra in i adressfältet på din webbläsare.)
    Vill du ha utförligare statistik, mejla mig på
    tofflan(snabel-a)home.se

  • Ämnen

    Allmänt Böcker Diskutabelt Epikuréiskt Familj Film Gult HBTQ Ironi Krämpor Musik Personligt Puckon Radio Stoiskt Trams TV Vänner
  • Senaste inläggen

    • Allting har en ände…
    • Grattis till lilla mamma – och tack för gott skratt!
    • En flaska vin: Boira’ 2014
    • Lördagslåtanden och -göranden – med vissa risker…
    • Dödligt dubbelspel
    • Återkoppling och vidare, upp i ljuset…
    • Bara härligt regn hos mig
    • Inne i djungeln
    • Tunneln i slutet av ljuset
    • Idag är det lön, men inte för alla
  • Mest lästa inlägg

    • Bokus service och kundtjänst har lite att jobba med...
    • Rätt ful, var det... Här är bildbevisen!
    • Hur avslutar man ett jobbmejl?
    • Vårtfri behandling #7
    • Test: Vad vet du om film?
  • Senaste kommentarer

    Tofflan om Östgötska ord och uttryck:…
    Arne Bolund om Östgötska ord och uttryck:…
    Tofflan om Vita spår
    fruhatt om Vita spår
    Tofflan om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    Lisa om Allting har en ände…
    Merete om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    johannasdeckarhorna om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
    etuna1 om Allting har en ände…
    Tofflan om Allting har en ände…
  • Intressant och relevant

    • Bokbloggar
    • Chokladbloggen
    • Deckarhuset
    • Glömda ord
    • Helds HBT-nyheter
    • Kommunikatörerna på SLU
    • QX
    • Skrivrummet
    • Suicide Zero
    • Uppsalalistan
    • Uppsalanyheter
  • Läsvärt hos andra!

    • Hett i hyllan #168 - Mannen so… på Mösstanten
    • I Kissed Shara Wheeler av Case… på Lottens Bokblogg
    • Inledningar #5 på Mösstanten
    • Tisdagstrion - Bäst hittills i… på Mösstanten
    • Dubbelsäng i Danmark av Maria… på Lottens Bokblogg
  • Knappar och diverse annat av värde

    Twingly BlogRank

    Denna blogg är värd 67 984 kr


    Display Pagerank

    Pinga Frisim

    SvenskaSajter.com - gratis länkkatalog för hemsida & blogg

    Reggad på Commo.se

  • Dagarna

    september 2009
    M T O T F L S
     123456
    78910111213
    14151617181920
    21222324252627
    282930  
    « Aug   Okt »
  • Arkiv

  • Besökare

    • 1 887 596 hits
  • RSS Twingly-länkare

    • Ett fel har uppstått; flödet är troligen nere. Försök på nytt senare.
  • I can see U!

  • I know where 2 find U2!

    Map IP Address
    Powered byIP2Location.com

WPThemes.


  • Följ Följer
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Gör sällskap med 514 andra följare
    • Har du redan ett WordPress.com-konto? Logga in nu.
    • Tofflan - en tragisk komedi
    • Anpassa
    • Följ Följer
    • Registrera
    • Logga in
    • Kopiera kortlänk
    • Rapportera detta innehåll
    • Visa inlägg i läsare
    • Hantera prenumerationer
    • Minimera detta fält
 

Laddar in kommentarer …
 

    %d bloggare gillar detta: