I natt var det jobbiga kramper igen. En tjock, blå korv har brett ut sig på vänster vad och det känns som om jag har fruktansvärd träningsvärk. Drar och drar och draaaaar på det hela, men blir krampandet inte bättre får jag nog kontakta doktor Anders. Axeln har också jävlats. Naturligtvis är det min så kallade friska axel, inte den jag opererade för tre år sen.
Trött som attan i morse, men upp kom vi och iväg till skolan med Elias. Familjens yngsta tjej försov sig och fick traska över på egen hand. Fästmön och jag intog frukost på sedvanlig tid och plats. Efter mycket vånda och flera magkramper gav jag mig iväg hemåt. Det är som om magen krampar hundrafalt varenda gång jag styr kosan mot min borg.
Tog hand om lite hushållsgöromål innan det var dags att möta Jerry vid busshållplatsen. Fick suverän hjälp med min dator och en trevlig pratstund om allt mellan himmel och jord. Vårt gemensamma projekt, där Kvast-Hilda också är i högsta grad inblandad, ska snart sjösättas. För min del tänkte jag försöka må lite bättre först innan jag vässar penna och tanke.
Somliga vill att jag…
Jerry bad så snällt om en guidad tur på Willys he he, så vi tog bilen runt rondellen. Han köpte hem lite snarr till sig i helgen samt till barnena som ju ska vara med honom nästa vecka. Att Willys är fullt av märkliga existenster märkte vi redan i entrén. Utan att jag sa nåt undrade Jerry om jag hade börjat anteckna. Det blev emellertid inga anteckningar idag för min del, men Jerry stod för viss dokumentation via twitter.
Tack du snälla Toffla för skjutsen idag.
Kropp & själ jobbar ju ihop och att du har sådana problem med kroppen gör mig så ledsen att ta del av. Jag vill inte vara någon hurtig påhejare med enkla ord om att göra si och så eftersom jag av egen erfarenhet vet att det måste komma inifrån en själv. Men jag finns här och jag lyssnar på dig när och om du vill. Vi hjälper varandra!
Hoppas att du får en lugn och fin helg tillsammans med familjen din!
Kramar!
Kära Tofflis,
det vore kanske ingen dum idé att kontakta dr Anders när du orkar, hoppas han är en bra dr. Det verkar urjobbigt som du har det, inte bara med kramper som gör ont men i princip varje natt blir din sömn störd och sönderhackad av det här, som jag förstår det.
Jag instämmer i de kloka orden från Jerry att kropp och själ samverkar, är det knas med det ena funkar inte heller det andra bra. Och just att aldrig få sova ostört är jättepåfrestande för hela organismen. På Vitamininstitutet i Schweiz har man nyligen konstaterat att de fina och sensibla toffeldjuren är särskilt känsliga för detta. 😀
Kramar från AK!
Jerry: Tack för din omtanke och dina vänliga ord. Det betyder extra mycket eftersom de kommer just från dig. Och vad gäller skjuts etc var det det minsta jag kunde göra efter den hjälp jag fick av dig!
Anna-Karin: Ja jag funderar starkt på att kontakta Vitamininstitutet i Schweiz, jag har ett sånt förtroende för det! Dr Anders i all ära, men… ;-
Njae, dr Anders har första ordet. Till det celebra Vitamininstitutet *kmmhhhh* (oj, jag brast ut i garv där) måste man ha remiss på gult papper och i sjudubbla vidimerade kopior. Nej, bortsett från allt mitt trams, det låter som en bra idé att få en läkartid. Du ska inte behöva ha det såhär. Kan jag vara till nån hjälp, säg till. Jag är van att handskas med vårdinstanser.
Anna-Karin: Jag får se om jag kontaktar honom. Axeln är nästan ett värre problem och det vore bra att få lite snabbare tid hos sjukgymnast – sånt brukar dr A fixa, bl a.