Men jisses Amalia så populärt det har blivit med gallerior av olika slag! Jag minns för hundra år sen när gallerian var Gallerian i Stockholm… Idag har till och med Metropolen Byhålan tre gallerior i stan och så en stormarknad som påminner lite om en galleria.
I Uppsala byggs det gallerior till förbannelse! Detta trots att många lokaler i citygalleriorna är tomma. Hur går det ihop och är det särskilt smart att bygga fler då? I dagens lokalblaska finns en intressant artikel om tomma butikslokaler.
En kommande galleria är ju den i Rådhuset. Förutom den finns i city Svavagallarian, Forumgallerian, Dragarbrunnsgallerian, Fenixhuset och S:t Persgallerian. Sen finns ett antal gallerialiknande stormarknader utanför stan, till exempel Gränby. Men Svavagallerian har en tom lokal där en skivaffär tidigare låg, i den nya Dragarbrunnsgallerian har två klädaffärer lämnat tomma lokaler efter sig och Fenixhuset annonserar efter nya hyresgäster.
En bild från en av affärerna i Fenixhuset, tagen förra sommaren.
Galleriorna gör, enligt Meta Troell på Svensk handel, att hyresgästen inte är nån enskild spelare utan en lagspelare. Vissa vill hellre lira ensamma, medan det andra gånger finns krav på att vissa butiker ska ingå i en galleria.
OK, men ska vi ha fler gallerior i city när de som redan finns har tomma lokaler? Kan vi inte använda till exempel det fina gamla Rådhuset till nåt annat än galleria???
Som vi jämtar brukar kommentera fenomen vi ogillar:
Fuurt.
Hahaha! Kram!
Jag kanske är helt blind för jag hittar inte var jag ska skriva in lösenordet ngnstans.. Jag tänkte att dt skulle vara lättare att se om jag gick ifrån datorn ett tag men icke sa nicke..
Anna-Karin: Du har helt rätt! Fuuuurt!
Spånerskan: Du ser när inlägget är publicerat. Det är det nu.